36 wierszy o niepokoju

36 wierszy o niepokoju

36 wierszy o niepokoju Joanny Bąk to nasza najnowsza pozycja wydawnicza, realizowana dzięki organizatorowi Krakowskiej Fundacji Sztuki i finansowana ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. 

Jest to niezwykły tomik multimedialny, w którym słowa wsparte zostały ilustracją, animacją Doroty Tylki  i muzyką Sebastiana Perłowskiego. Dzięki środkom publicznym dostęp do niego ma każdy. 

Kiedy ten zbiorek był dopiero układany, poetka pozwoliła mi pobuszować między wierszami. Zostawiłem swoje uwagi na marginesach, a przy tekstach dużo plusów i wykrzykników. 

Teraz, gdy wszystko gotowe, tamte spostrzeżenia okazują się nadal trafne: krótkie, zwięzłe, niezwykle precyzyjne wiersze; „nostalgiczny” dowcip; korporacyjny świat z historią i historiozofią w tle; ciekawość przyszłości, ale i lęk przed tym, co bywa poważnym zadaniem, egzaminem dla każdego człowieka wchodzącego w pełną, odpowiedzialną dorosłość; funkcjonalne dowcipy lingwistyczne. Namysł młodej kobiety nad dzisiejszym światem.

Zapowiadał się dobry tom. Teraz JEST, to świetne, mądre wiersze. Niczego tu nie brakuje, niczego za dużo. Piękna książka poetycka.

Krzysztof Lisowski