Dominika Peszko

Strona główna / Dominika Peszko

Pianistka, kameralistka, korepetytorka śpiewaków operowych.

Ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie prof. Andrzeja Pikula i pod jego kierunkiem obroniła w 2017 r. pracę doktorską. Doskonaliła swoje umiejętności na kursach mistrzowskich u światowej sławy pianistów, jak m.in. Paul Badura-Skoda, Kevin Kenner, Boris Berman, Dina Yoffe. W latach 2015-2018 była beneficjentką Programu Kształcenia Młodych Talentów-Akademii Operowej Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie, gdzie zdobywała wiedzę i doświadczenie konieczne do pracy jako korepetytor-coach wokalny, m.in. pod kierunkiem Helmuta Deutscha, Izabelli Kłosińskiej, Anny Marchwińskiej, Jerzego Marchwińskiego, Olgi Pasiecznik, Eytana Pessena, Matthiasa Rexrotha i innych.

 Jest laureatką i finalistką konkursów solowych i kameralnych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym, m.in. Svirel na Słowenii, Internzionale Concorso Musicale Europeo – Premio Speziale „Paolo Serrao” we Włoszech, Międzynarodowego Chopinowskiego Turnieju Pianistycznego im. H. i L. Stefańskich w Krakowie, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Muzyki Słowiańskiej im. S. Moniuszki na Białorusi. W 2017 roku została uhonorowana Nagrodą Specjalną dla Najlepszego Pianisty podczas XIX Imrich Godin International Vocal Competition Iuventus Canti we Vrablach na Słowacji, a w 2019r. otrzymała dyplom uznania dla wyróżniającego się pianisty podczas Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Z. Skwary w Mławie.

Jako solistka koncertowała z Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Narodową Orkiestrą Filharmonii Białoruskiej, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Opolskiej, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej, Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Krakowie i in. Występowała m.in. w Narodowej Filharmonii Białoruskiej w Mińsku, Międzynarodowym Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, Filharmonii Krakowskiej, Filharmonii Podkarpackiej, Filharmonii Opolskiej. Dominika Peszko ma w swoim dorobku liczne prawykonania muzyki nowej i eksperymentalnej. Jest członkinią Stowarzyszenia Artystycznego „Muzyka Centrum” zrzeszającego wykonawców muzyki współczesnej.

Jako kameralistka występowała w wielu krajach Europy oraz w Republice Południowej Afryki koncertując podczas krajowych i międzynarodowych festiwali muzycznych. W sposób wyjątkowy pianistka upodobała sobie lirykę wokalną i współpracę ze śpiewakami operowymi w roli korepetytora-coacha wokalistów. Od 2013r. pracuje jako pianistka-korepetytorka na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Krakowie. Dominika Peszko współpracowała z takimi śpiewakami jak, m.in. Małgorzata Walewska, Andrzej Lampert, Krystian Adam Krzeszowiak, Justyna Bluj, Hubert Zapiór, Maciej Kwaśnikowski, Viktor Yankovskyi.